Monday, January 19, 2015

Mis on vana-eesti massaaž ja kuidas seda tehakse?
Vana-Eesti massaaži teatakse ka soonetasumise nime all. Soonetasumise võtteid on edasi kantud enamasti suuliselt, sest Eestis levis kirjakeel üpriski hilja. Sellele vaatamata on antud massaaži puhul tegemist raviviisiga, milles on ühendatud meie esivanemate vanad tarkused ja tänapäeva teadmised. Soonetasumisel mõjutatakse põhiliselt erinevaid lihasgruppe, liigeseid, siseorganeid, vere- ja lümfiringet, närvisüsteemi ning nahka. Lühidalt öeldes, tegemist on kogu keha massaažiga. Massaaž ei ole ainult mingi tegevus, see on keha stimuleerimine, et anda tagasi või hoida tasakaalu ja väge. Vana-Eesti massaaži tehakse läbi riiete, tavaliselt matil või lavatsil, ning piirkondades, kuhu massaaži parasjagu ei tehta, on soojendamas tekike või rätik. Võtetena kasutatakse keha kompamist, hällitamist, muljumist, mudimist, venitamist, sõtkumist, pigistamist, kloppimist, silitamist, väestamist, pingete ära pühkimist ja tasakaalustamist. Massööri töövahenditeks on peale sõrmede ja labakäte ka randmed, küünarnukid, küünarvarred, põlved, jalalabad ja enda keharaskus. Sobivaks riietuseks masseeritaval on õhukesed, näiteks spordirõivad, mis pole soovitavalt liiga karedad ega libedad. Naisterahvad võivad kasutada pluusi all sportlikku rinnahoidjat või üldse mitte midagi. Hea on, kui massaaži ajaks oleksid kõik ehted ära võetud. Keha võiks kinnitada hiljemalt tund enne massaaži, et selili ja kõhuli survet avaldades ebamugavustunnet vältida. Hea on käia ka enne WC-s ära (loomulikult vajadusel võib seda kasutada ka vahepeal), sest massaaži tehes viiakse inimene sümpaatilisest olekust parasümpaatilisse, et lõdvestus oleks maksimaalne: tuleks välistada kõikvõimalikud segavad faktorid (üleliigsed inimesed, kes võivad lärmi teha või kõnetada, telefonid tuleks hääletuks panna jms).
Enne massaaži tegemist vesteldakse ning selgitatakse välja, millised on põhjused miks abi otsitakse ning et välistada vastunäidustused. Probleemsele piirkonnale saab vajadusel rohkem tähelepanu pöörata.

Mille puhul aitab?
- aeglane vere- ja lümfiringe, verevarustushäired
- kergelt ärrituv närvisüsteem, stress, unehäired
- lihaspinged, lihaste valulikkus, liigesliikuvuse vähenemine
- raskendatud hingamine
- kerge vererõhu tõus
- vedelike ja jääkainete kogunemine organismi
- aeglustunud soolte peristaltika
- pingepeavalu
- naha väsinud ilme, kortsude tekkimine ja naha kuivus
- immuunsüsteemi nõrkus
- väsinud kehahoiak, rühivead
- vaimne tasakaalutus, väsimus vaimsest tööst
- enesetunde langus

Millal vältida?
- ägedad südamehäired
- liiga kõrge, madal või ebastabiilne vererõhk
- traumad, lahtised haavad
- ägedad põletikulised protsessid
- ägedad nahahaigused
- nakkushaigused
- ägedad organite puudulikkused
- komplitseeritud veenilaiendid
- vähk ja kasvajad
- suured sünnimärgid
- suurenenud trombioht (gangreen, infarkt jms)
- kilpnäärmehaigused (ravimata)
- joove

Kui inimesele on tehtud operatsioon, peaks olema massaaži tegemise ajaks möödunud vähemalt kuus kuud. Hea oleks teada ka rasedusest.


No comments:

Post a Comment